Záznamy seminárov o homesharingu a dobrovoľníctve pre rodiny s deťmi na autistickom spektre

Zaujímate sa o tému zdieľanej starostlivosti a dobrovoľníctva ako formy komunitnej pomoci? Pozrite si zo záznamu sériu 6 seminárov, ktoré sme realizovali od začiatku roku 2024 v rámci česko-slovenského projektu “Homesharing a dobrovoľníctvo ako možnosti celoživotného vzdelávania”. 

V seminároch sa dozviete viac o homesharingu, ktorý v Čechách už niekoľko rokov úspešne realizuje spolok LÍP A SPOLU. O tom, ako program prebieha a aké benefity prináša rodinám, ale aj dobrovoľníkom nám porozprávala Radka Ondrušková, koordinátorka celého programu spolu s jej hosťami.V homesharingu postupujú podľa írskeho modelu, ktorý je prednostne určený ľuďom s intelektovým znevýhodnením. 

Na Slovensku pomoc rodinám s deťmi na spektre autizmu realizuje už tretí rok občianske združenie HANS, a to vďaka dobrovoľníckemu programu “Deti bez návodu”. Garantka programu, Viera Hincová, nám spoločne s účastníkmi programu na seminároch priblížila, ako prebieha párovanie jednotlivých rodín a dobrovoľníkov a čo všetko je potrebné zabezpečiť, aby deti s Aspergerovým syndrómom a autizmom mali z programu skutočný úžitok. 

Témy jednotlivých seminárov, ktoré si môžete pozrieť, sú

1. Homesharing: Základné princípy 

História, piliere a prínosy homesharingu.
Situácia rodín s PAS.
Úloha organizácie a homesharingového tímu, príprava dieťaťa a rodiny s neurovývojovou odlišnosťou. 

2. Dobrovoľníctvo: Dobrovoľnícky program Deti bez návodu  

Špecifiká práce s rodinami detí s Aspergerovým syndrómom.
Fázy programu Deti bez návodu – nábor, výber a párovanie.
Politika ochrany detí v organizácii v kontexte realizácie dobrovoľníckeho programu. 

3. Homesharing: Zásady a fázy homesharingu  

Fázy homesharingu.
Profil hostiteľa, nábor záujemcov o hostiteľstvo.
Úvodné rozhovory so záujemcami.
Príprava hostiteľov – všeobecné zásady.
Bezpečie v homesharingu.
Etický kódex hostiteľa. 

4. Dobrovoľníctvo: Vzdelávanie rodičov a dobrovoľníkov  

Obsah a štruktúra vzdelávania.
Úloha mentoringu a supervízie.
Individualizácia prístupu vo vzdelávaní rodín s ohľadom na ich individuálne potreby. 

5. Homesharing: Párovanie v homesharingu 

Zoznamovacia a párovacia fáza – rola adaptačného sprievodcu.
Plán starostlivosti a zmluva o homesharingu. Predpoklady, úskalia a riziká úspešného spárovania a priebehu homesharingu.
Podpora spárovaných hostiteľov a rodín. 

6. Dobrovoľníctvo: Skúsenosti dobrovoľníckeho programu Deti bez návodu 

Modifikácia vzdelávania.
Udržateľnosť a dlhodobá motivácia dobrovoľníkov.
Vzdelávacie nástroje pre manažment stresu u dobrovoľníkov.
Vzdelávanie v organizácii. 

Záznamy jednotlivých seminárov si môžete pozrieť tu

V prípade, že ste si pozreli záznamy seminárov a mali by ste záujem získať certifikát o ich absolvovaní, vyplňte, prosím, dotazník spätnej väzby, ktorý nájdete na tomto linku. Po vyplnení dotazníka vám certifikát obratom pošleme. 

Zaujala Vás táto téma a chcete podporiť šírenie dobrej myšlienky vo svojom profesijnom alebo komunitnom prostredí? Poyývame vás na prezenčnú konferenciu do Brna. 

21.10.2024 pripravujeme záverečnú konferenciu projektu “Homesharing a dobrovoľníctvo ako možnosti celoživotného vzdelávania” s názvom Prekonávanie izolácie: Nová nádej pre rodinz s autizmom, ktorá sa bude konať v Brne

Prihlasovanie a bližší program predstavíme koncom augusta. Čakajú nás zaujímaví hostia i panelové diskusie, na ktorých budete mať možnosť spoznať konkrétne príbehy ľudí zapojených do projektov.

Uložte si dátum a sledujte nás na sociálnych sieťach. 

—————————————————————————————————————————

Financované Európskou úniou. Vyjadrené názory a stanoviská predstavujú názory a stanoviská autorov a nemusia nevyhnutne odrážať názory a stanoviská Európskej únie alebo Domu zahraničnej spolupráce. Európska únia ani poskytovateľ grantu za ne nenesú zodpovednosť.

Projekt „Homesharing a dobrovoľníctvo ako možnosti celoživotného vzdelávania“ s registračným číslom „2023-1-CZ01-KA210-ADU-000167173“ je spolufinancovaný Európskou úniou v rámci programu Erasmus+ Vzdělávání dospělých.

LÍP A SPOLU, z.s., sa venuje všestrannej podpore detí aj dospelých s autizmom a ich rodín.

www.lipaspolu.cz 

OZ HANS je celoslovenská organizácia, ktorá spája rodiny a jednotlivcov s Aspergerovým syndrómom a vysokofunkčným autizmom.

http://hans.sk/