Jeden a milión svetov 2019

5. júna 2019 sa na úrade Banskobystrického samosprávneho kraja uskutočnila vernisáž výstavy  Jeden a milión svetov. K prácam detí s Aspergerovým syndrómom sa pripojili ich súrodenci a deti s iným zdravotným znevýhodnením. Vernisáž otvoril predseda BBSK Ing. Ján Lunter. Vyzdvihol prácu ľudí, ktorí sa venujú deťom s Aspergerovým syndrómom a inými zdravotnými znevýhodneniami. Túto prácu je možné robiť iba srdcom, snahu robiť niečo pre iných, potrebu, aby sme vedeli chápať a cítiť, ľúbiť a rozdávať to ostatným. Malých autorov výtvarných diel ocenil krásnymi darčekovými predmetmi a dostal od nich okrem kvetov aj autorský obrázok.

 

Umeleckú záštitu nad vernisážou prebrala Zuzana Almáši Koreňová, ktorá pre OZ HANS darovala ručne vyrobeného anjela a autorskú poviedku o chlapcovi menom Hans, ktorý bude súčasťou jej pripravovanej, v poradí už tretej knihy. Prítomným sa prihovorila aj riaditeľka odboru sociálnych služieb a zdravotníctva, ktorá má dlhoročné skúsenosti aj s ľuďmi s autizmom,  Mgr. Denisa Nincová.

 

Hviezdami vernisáže boli okrem obrázkov detí dve labradorky Ema a Erin. Spolu s cvičiteľkami žiačkami SOŠ dopravy a služieb Lučenec Sabrinou a Ivkou, ktoré študujú kynologický odbor zameraný na canisterapiu, spestrili program vernisáže. Dobré skúsenosti s canisterapiou nielen v OZ HANS zdieľal ich učiteľ a odborný garant odboru kynológie na SOŠ LC, Martin Majer. účastníci vernisáže mali možnosť sa oboznámiť aj so špecifikami detí s Aspergerovým syndrómom v diskusiách s členkami správnej rady OZ HANS predsedníčkou Vierou Hincovou, Vladimírou Prokajovou a Vlastou Pieckovou – Beňovou.

Výstava prác detí s Aspergerovým syndrómom a iným zdravotným znevýhodnením trvala do konca mesiaca jún. Naším cieľom bolo poukázať na to, že odlišnosti, ktoré nás môžu zdanlivo oddeľovať, nás môžu rovnako aj spájať, ak im to dovolíme. Všetky svety sa zlievajú do jedného – do toho, v ktorom spoločne žijeme a je iba na nás, aký postoj k nim zaujmeme.

Svojou návštevou môžete podporiť deti s Aspergerovým syndrómom a inými zdravotnými znevýhodneniami.

Vernisáž a výstava sa uskutočnili vďaka finančnej podpore Nadácie VÚB a Nadácie Volkswagen Slovakia. Za poskytnutie priestorov a občerstvenia ďakujeme Úradu Banskobystrického samosprávneho kraja.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.